Gipuzkoako Foru Aldundia
Gipuzkoakultura
2019ko abuztuaren 22a

Euzkadiko Gudontzidia
(1936-39)

F.N.F.L.ETAKO EUSKAL ITSASGIZONEN ZERRENDA

Izen-abizena Jaiotze data Sorlekua Maila Noiz izena emanda Nondik-norakoak
AGIRREXTE GOIKOETXEA, Angel 1905-7-20 Bilbo (B) Med. Ppl. 41-9-12 3er BFM, Cdt Duboc, Léopard, Greenock Basea, Londresko Medikuntza Zentroa
ALGORTA VILLEGAS, Francisco   (B) Mat. Fus. 41-12-18 3er BFM
ARTIGUES, Pierre 1924-12-31 Askain (L) Mat. 43-8-21 Surcouf Kuartela
AXPE, Ignacio   Barakaldo (B) Mat. Fus. 41-1-? 3er BFM
BASABE ARRAZOLA, Juan de 1900-8-? Bilbo (B) EV. 41-9-? 3er BFM
BERA HERNÁNDEZ DE LARDIZABAL, Antonio 1914-8-18 (N) EV.; Liet. 41-10-? 3er BFM, gero Lur Armadako 13ª DMLEra pasatu zen (1942)
BESANCON, Fréderic 1904-1-2 Bokale (L) Fog. MAR. 40-7-18 PLM17, Djurdjura, PLM 27, St Bertrand, Forbin
BOHEBEN, Jacques 1897-6-15 Milafranga (L) Cui. MAR. 42-1-21 Désirade, Félix Roussel
BORDA, Marcel 1921-10-17 Arbona (L) Mat. 43-7-1 Suez Basea, Bir-Hakeim Kuartela, Surprise, Birot Kuartela, Amiens, West Hartlepool
BRETT, Gérard Edouard Harold 1925-8-16 Biarritz (L) Mat. Mai. 43-7-24 Surcouf Kuartela, Bir-Hakeim Kuartela, Portsmouth Basea, La Combattante
(+) 45-2-23 mina bat jotzean Humber itsasadarrean (Ingalaterra)
CAMBLAT, André 1913-2-4 Biarritz (L) Mat. Mai. 40-8-10 Volontaire, Courbet, Chevreuil
CARRICART, Martin 1900-2-12 Muskildi (Z) Mae-2. Fus. 41-12-25 St-Pierre Itsas Armada, 1er RFM
CASAUBON, André 1922-1-6 Baiona (L) Mat. Mec. 43-1-15 Surcouf Kuartela, Bir-Hakeim Kuartela, Junon
CASTRO IZAGUIRRE, Juan Antonio 1911-6-26 Tolosa (G) CC. 40-9-25 Londres Itsas Armada, Le Triomphant
CAUBET, Roger 1920-2-26 Hendaia (L) Mat. Sec. 42?-1- ? L'Aventure
COPEN, Pierre 1908-3-25 Iruri (Z) QM. Can. 41-8-30 Volontaire, AMBC Joseph Duhamel, AMBC Ostrevent
COTANO, Juan 1915-11-25 Bilbo (B) Mat. 41-?-? Commandos, FFLetara (1941), irakasle 3er BFM, zerbitzu bereziak (BCRA)
COTTABARREN, Joseph Alfred 1921-9-2 Maule ? (Z) QM. Mai. 43-6-28 Roselys
CROUZAT, Bernard Marie Emile (a) Robert LALANDE 1922-4-6 Baiona (L) EV. 40-7-2 HMS Lucifer, HMS Fidelity
(+) 42-12-30, U-435 itsaspeko alemanak hondoratua Atlantikoan
DARMANDRAIL, Jean Gabriel 1924-5-11 Mugerre (L) QM. Fog. 43-4-12 Renoncule
DETREZ, Louis 1920-7-18 Baiona (L) QM. Can. 40-7-? AMBC Djurdjura
(+) 41-6-13, Brin itsaspeko italiarrak hondoratua Atlantikoan
DUGAY, Paul René 1920-9-6 Samatze (L) Mae-2. Fus. 40-8-1 1er BFM, 1er RFM
DUPIN, Pierre André 1901-7-4 Baiona (L) OMec. MAR. 40-7-1 Félix Roussel (+) 41-7-22 Suezen (Egipto) zerbitzuan harrapatutako eritasun bat zela medio
ETCHEGORRY, Jean 1897-12-16 Geronce (Bearn) Aum. 41-8-18 FAFL, FNFLetara (43-2-26), Itsas Armada St. Pierre
ETCHEVERRIA, Pierre 1919-7-24 Ziburu (L) Mat. 40-9-16 Le Triomphant, Volontaire
ETCHEVERRY, Lucien 1914-8-22 Ortzaize (Bn) QM. Fog. 43-7-?  
ETCHEVERRY, Maurice 1923-3-27 Ziburu (L) Mat. 43-7-? La Combattante (+) 45-2-23, mina batekin talka egitean Humber itsasadarrean (Ingalaterra)
ETCHEVERRY, Pierre 1923-9-23 Bokale (L) QM. Rad. 40-12-1 Minerve, Amiens, CH12 Benodet, CH43 Lavandou, Itsas Armada Frantziar Afrika Ekuatoriala, Lartigue Aire-Itsas Basean
EUCHER-LAHON, Henri 1919-11-7 Bastida (Bn) Mae-2. Rad. 40-11-28 Cdt Duboc
GAMARRA CALVO, Antonio 1912-10-3 Gasteiz (A) OA. 41-11-11 Estado Mayor Londres, 23ª Flotilla de Lanchas Torpederas, Bir-Hakeim Kuartela
GLARIA, Mariano 1923-8-1 Maule (Z) Mat. Rad. 42-7-6 La Combattante, Cdt d'Estienne d'Orves, La Surprise
GOURGUE, Michel René Paul 1922-2-17 Biarritz (L) Mat. Ele. 43-7-18 Itsas Armada Aljer, 1er RFM, Lobélia, Cap des Palmes
GRAILLE, Jean Pierre André 1919-10-30 Donibane Lohizune (L) EV. 40-7-3 Cdt Duboc, 6 FE Aéronavale
(+) 43-7-17, entrenamendu hegaldi batean desagertua Mexikoko Golkoan
HICKMAN URRUTIA, Julián   Sestao (B) EV. 42-8-1 3er BFM
HIRIBARREN, Charles Marie Marcel 1910-9-23 Tien-Tsin (Txina) LV. 43-1-1 Le Triomphant, Cdt Drogou
HIRIGOYEN, Simon 1913-11-2 Hazparne (L) Mo. MAR. 42-11-18 Désirade, Ville de Majunga, Groix
HOURCOURIGARAY, Joseph Julien 1921-3-29 Eskiula (Z) QM. Fus. 41-1-1 Bouclier, Aconit, 1er BFM commandos
IBANEZ, Georges 1920-10-13 Ortzaize (Bn) Mat. Mai. 43-1- ? La Combattante (+) 45-2-23, mina batekin talka egitean Humber itsasadarrean (Ingalaterra)
IRIONDO, Bernard   (L?) Mat. 43-9-18 Bir-Hakeim Kuartela
IBARLUCIA, Max Martin 1917-5-30 Hanoi (Tonkin) OE. 40-7-1 Courbet, Théodore Tissier, CH10 Bayonne, Amiens
IZAGUIRRE, Urbain François 1919-5-26 Bidarte (L) QM. Mai. 40-9-9 Le Triomphant, Itsas Armada Noumea
LABACHOT, Maurice 1914-5-11 Akamarre (Bn) Mat. Can. 43-9-4 AMBC Fort Binger, SNA8
LABATTUT, Bernard 1918-12-17 Jutsi (L) QM. Int. 40-7-22 Courbet, Savorgnan de Brazza
LABORDE Edouard Jean 1921-9-20 Hendaia (L) Mat. 43-7-3 1er BFM
LARRAMENDY, Marthe Marie 1909-8-8 Donibane Lohizune (L) Sec. 40-7-3 Buruzagitza Londres, Itsas Armada Levante, El Cairo legazioa
LARRAN, Pierre Hyppolite 1898-7-12 Ahurti (L) Fog. MAR. 42-10-8  
LASBORDES, Edouard Jean 1920-2-22 Baiona (L) Mat. Fus. 40-10-26 1er BFM, italiarren preso Bir-Hakeimen
(+) 42-8-17, Turbulent itsaspeko ingelesak Nino Bixio ontzi italiarra torpedoz jo zuenean Mediterraneoan
LATAPY, Hubert 1922-6-11 Baiona (L) QM. Mec. 41-1-1 Cdt Duboc, Président Houduce, Junon, Morse
LE GASSE, Jean Christophe Richard 1902-4-16 Angelu (L) EV.; Cap. MAR. 40-7-1 1er BFM, 2º BFM, Itsas Armada Levante, Greenock Basea
LEREMBOURE, Paul André, François 1920-7-29 Donibane Lohizune (L) EV. 40-7-1 Savorgnan de Brazza, Léopard, Cdt Duboc, Tunisien
MAILHARIN, Armand 1919-1-14 Lüküze (Bn) QM. Can. 40-7-1 Vikings
(+) 42-4-16, U-81 itsaspeko alemanak hondoratu ondoren eki Mediterraneoan
MICHON, Alexandre André Emilien 1919-8-11 Biarritz (L) Mae. Fur. 40-7-3 Cdt Duboc, Itsas Armada Levante, Moqueuse
MIREMONT, Maurice Adrien 1924-2-3 Angelu (L) QM. Cui. 43-3-14 1er RFM
MIREMONT, René 1919-7-21 Angelu (L) Mat. Fus. 40-7-1 1er BFM commandos
MONTLAUR, Guy Joseph de 1918-9-9 Biarritz (L) EV. 42-7-7 Commando n°10, Commando n°4, 1er BFM commandos
MURILLO, Raymond 1919-4-10 Atharratze (Z) QM. Tim. 43-1-9 La Moqueuse
PARDO, José 1907-9-7 Bokale (L) Mat. 43-7-8 Surcouf Kuartela
PARTARIEU, Pierre 1907-6-21 Hazparne (L) Mat. MAR. 42-2-16 Désirade, Saintonge, Désirade
(+) 43-1-29. istripuz itota Takoradi-n (Ghana)
PELLAN, Francis Jean Bertrand 1924-7-1 Baiona (L) Mat. 43-2-1 Bouclier, Cdt Drogou
PETRISSANS, François 1921-3-9 Bidaxune (Bn) Mat. Fog. 43-6-28 Bir-Hakeim Kuartela, Monique Andrée
PICABEA, Laurent 1920-4-14 Hendaia (L) QM. Ele. 40-7-? Surcouf
(+) 42-2-12, Mexikoko Golkoan hondoratzean Thompson Lykes merkataritza ontzi iparramerikarrarekin istripuz talka egin ondoren
PINCHON, Jean Raymond 1921-3-4 Biarritz (L) QM. Int. 40-11-16 Courbet, Amiens, Bir-Hakeim Kuartela
PITE, Pierragno 1902-9-9 Bildoze (Z) Mo. MAR. 43-3-24 Groix, Ville d'Oran
QUEIROZ, Maurice Robert 1924-5-31 Baiona (L)   43-3-18 Surcouf Kuartela, Aéronavale Britainia Handian
REGNIER, Charles 1921-12-9 Hendaia (L) QM. Fus. 40-8-? 1er BFM, 1 er RFM
SALABERRIA, Jose 1880-1-6 Errenteria (G) Mat. Int. 42-1-1 Itsas Intendentzia
SALLABERRY, Michel 1901-1-31 Donibane Lohizune (L) Fog. MAR. 40-9-7 PLM17, Névada II, Capo Olmo, Colombie
SANZ, Gaston 1921-5-25 Baiona (L) QM. Cui. 40-7-14 Rubis
SARRA, Michel Léon 1918-10-3 Bidarte (L) QM. Can. 40-8-19 Volontaire, Junon, AMBC L'Aventure
SIOSSE, Ernest 1892-4-28 Baiona (L) Mat. Char. 42-7-27 Itsas Armada St Pierre
URANGA, Jose María 1922-5-22 Donostia (G) QM. Fur. 43-6-3 23ª Flotilla de Lanchas Torpederas
LURRALDE ETA MAILEN LABURDURAK
A Alava Araba
B Vizcaya Bizkaia
BN Baja Navarra Nafarroa Behera
G Guipúzcoa Gipuzkoa
L Laburdi Lapurdi
N Navarra Nafarroa
Z Zuberoa Zuberoa
Aum. Capellán Kapilaua
Can. Artillero Kanoilaria
Cap. Capitán (Marina Mercante) Kapitaina (Merkataritza Ontzidia)
CC. Capitán de Corbeta Korbeta-kapitaina
Char. Carpintero Zurgina
Cui. Cocinero Sukaldaria
Ele. Electricista Elektrikaria
EV. Alférez de Navío Entseinaria
Fog. Fogonero Labezaina
Fur. Furriel Furriela
Fus. Fusilero Fusilaria
Int. de Intendencia Intendentziakoa
Liet. Teniente (Ejército de Tierra) Tenientea (Lurreko Armada)
LV. Teniente de Navío Itsasontzi-tenientea
Mae. Maestre Maisua
Mae-2. Maestre de 2ª 2.Mailako Maisua
Mai. Camarero Zerbitzaria
MAR. Marina mercante Merkataritza Ontziteria
Mat. Marinero Marinela
Med.Ppl. Médico Principal Mediku Nagusia
Mek. Mecánico Mekanikaria
Mo. Mozo Mutila
OA. Oficial Administrativo Ofizial Administraria
OE. Oficial de Marinería Marinel Saileko Ofiziala
OMec. Oficial Mecánico Ofizial Mekanikaria
QM. Contramaestre Kontramaisua
Rad. Radio Irratia
Sec. Escribiente Idazlangilea
Tim. Timonel Lemazaina
 

Itsas armaden zerrendara itzuli